00:00 00:00
00:00
00:00

SEZON 2 ODCINEK 4

10 zasad, jak pomóc osobie w kryzysie

23.10.2020


Co robić, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu powiedział Ci, że boryka się z problemami, albo domyślasz się, że może potrzebować wsparcia? Poznaj 10 zasad, jak pomóc osobie w kryzysie.

10 zasad, jak pomóc osobie w kryzysie

1. Bądź życzliwy, opanowany, cierpliwy.

2. Zaproś do rozmowy, pytając:
– Jak mogę Ci pomóc?
– Co musiałoby się zmienić, żebyś poczuł(a) się lepiej?
– Co dotychczas pomagało Ci w pokonywaniu trudności?

3. Wysłuchaj bez osądzania, okaż zrozumienie.

4. Zaproponuj wsparcie, czas, uwagę.

5. Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli. Na przykład zaproponuj wspólny spacer, wyjście do kina, na zakupy, siłownię czy przejażdżkę rowerem.

6. Pomóż w szukaniu różnych możliwości wyjścia z kryzysu. Na przykład zaproponuj skorzystanie z wizyty u specjalisty  -psychologa, pedagoga, psychiatry.

7. Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, na przykład towarzysząc podczas wizyty u specjalisty.

8. Pomóż zaplanować małe, ale wykonalne na dany moment kroki.

9. Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery dostępnych telefonów pomocowych, które publikujemy również poniżej.

10. A w przypadku zagrożenia życia dzwoń pod numer 112.

Wsparcie dla osób w kryzysie możesz uzyskać również odwiedzając strony pokonackryzys.pl, pogotowiekryzysowe.pl, zyciewartejestrozmowy.com oraz oik.org.pl, gdzie znajdziesz mapę Ośrodków Interwencji Kryzysowej w Polsce, w których udzielana jest bezpłatna pomoc. Na stronie tumbopomaga.pl
znajdziesz natomiast pomoc dla dzieci i młodzieży w żałobie oraz rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.

* Ilustracja autorstwa Magdaleny Pelc powstała do artykułu Poza zasięgiem, który ukazał się w trzecim numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” z 2019 roku.