00:00 00:00
00:00
00:00

SEZON 2 ODCINEK 4

Depresja? Nie wiadomo, od czego zacząć

23.10.2020


Prędzej opowiemy w pracy o odmiennej orientacji seksualnej własnej albo dziecka, niż przyznamy, że to dziecko cierpi na depresję czy że przeszło próbę samobójczą. Bo co to za rodzic, którego dziecko chce się zabić?

– Nagle musisz działać, a nie wiesz jak. Łatwiej jest zignorować problem. Przez jakiś czas współprowadziłem z moją córką i jej koleżanką Amelią bloga „Porcelanowe aniołki”, w którym poruszaliśmy temat depresji, psychiatrii, i w ogóle zaburzeń psychicznych. Budując nową wersję strony zrobiłem warsztaty i zapytałem rodziców, co jest dla nich najtrudniejsze. Wiesz, co się okazało? Najtrudniejsza jest rozmowa z dzieckiem, gdy ma się już rozpoznany problem. Bo nie wiadomo, od czego zacząć. To był top of the top przychodzących odpowiedzi. Ja sam z okresu, gdy u mojej córki zaczęły pojawiać się problemy pamiętam trzy uczucia. Samotność, bezradność i nadludzkie wręcz poczucie winy. – wyznaje Januszowi Schwetnerowi Rafał Szymański, twórca wystąpienia na TEDx Depresja to porywacz naszych dzieci, w którym namawia do złamania tabu, jakim jest mówienie o problemach psychicznych dzieci.

Posłuchaj wersji audio rozmowy Janusza Schwertnera z Rafałem Szymańskim opublikowanej na łamach „Pisma”:

Historia opowiadana w drugim sezonie Śledztwa Pisma dotyczy osób, które samotnie zmagały się ze swoimi problemami. Dlatego podajemy numery miejsc, do których można bezpłatnie zadzwonić i poprosić o pomoc, albo po prostu porozmawiać. Jeśli zmagasz się z trudną sytuacją, nie wiesz, co zrobić, zadzwoń. Podziel się tym, co przeżywasz. Zapewnią Ci bezpieczeństwo i dyskrecję. Pomogli już wielu. Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu na stronie www.liniawsparcia.plTelefon zaufania dla dzieci i młodzieży to 116 111. Jest bezpłatny i czynny codziennie całą dobę, podobnie jak infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz pedagogów działająca pod numerem 800 080 222. Jeśli Ty, ktoś z Twoich bliskich lub osób, które znasz, doświadcza przemocy skontaktuj się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” dzwoniąc pod całodobowy i bezpłatny numer 800 120 002.

Wsparcie dla osób w kryzysie możesz uzyskać również odwiedzając strony pokonackryzys.pl, pogotowiekryzysowe.pl, zyciewartejestrozmowy.com oraz oik.org.pl, gdzie znajdziesz mapę Ośrodków Interwencji Kryzysowej w Polsce, w których udzielana jest bezpłatna pomoc. Na stronie tumbopomaga.pl
znajdziesz natomiast pomoc dla dzieci i młodzieży w żałobie oraz rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.

Pobierz poradniki dla rodziców i pracowników óswiaty na temat zdrowia psychicznego oraz sposobów zapobiegania zachowaniom autodestruktywnym u młodzieży.

Rozmowa ukazała się w październikowym numerze miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” (10/2020) pod tytułem Dzieci we mgle. W całości możesz przeczytać ją na magazynpismo.pl – zaloguj się lub wykup dostęp online.

* Ilustracja Arkadiusz Hapka