00:00 00:00
00:00
00:00

SEZON 2 ODCINEK 1

Drugi sezon Śledztwa Pisma nagrodzony w konkursie Grand Press 2020

08.12.2020


Barbara Sowa, autorka drugiego sezonu Śledztwa Pisma, została zwyciężczynią nagrody Grand Press 2020 w kategorii Reportaż Radiowy. Wielkie gratulacje dla autorki i całego zespołu tworzącego podcast!

– Nagroda Grand Press dla Barbary Sowy jest dowodem, że rzetelne dziennikarstwo obroni się nawet w trudnych dla mediów i dla świata w ogóle czasach. W swoim dziennikarskim śledztwie Sowa pokazała, że czasem równie ważne jak to, co się w tekście czy materiale audio pokazuje jest to, czego się nie eksploatuje, bo celem nie jest klikbajt, a opowiedzenie historii, która musi być opowiedziana. Można to zrobić bez przekraczania granic bohaterów i odbiorców. Barbara Sowa pokazała problemy młodzieży, która została osamotniona. Pozbawiona pomocy i uwagi radzi sobie – a często: nie radzi, jak może. Sowa postanowiła opowiedzieć o tym, jakiej pomocy potrzebują młodzi z mniejszych miejscowości, zagubieni, z bagażem doświadczeń, który przerósłby niejednego dorosłego. Nie poprzestała jednak na samym opowiedzeniu historii – zgromadzoną wiedzę postanowiła wykorzystać tak, by odbiorcy jej materiału – nierzadko sami w podobnej sytuacji – dostali narzędzia, dzięki którym będą mogli sięgnąć po wsparcie. Takiego właśnie społecznie zaangażowanego dziennikarstwa dziś potrzebujemy i cieszę się, że jury postanowiło je właśnie nagrodzić. – mówi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma”.

Nagrodę wręczono na finałowej gali konkurusu, która odbyła się 8 grudnia o 20:30 i była transmitowana online na Facebooku Magazynu Press. Relację z wydarzenia można obejrzeć tutaj.


Drugi sezon reporterskiego serialu podcastowego wyprodukowanego przez Fundację Pismo miał premierę 2 października. Barbara Sowa opowiada w nim historię trzech nastolatek z Dolnego Śląska, które zginęły w przeciągu dziewięciu miesięcy 2019 roku.

Po dwóch miesiącach od premiery drugi sezon ma już około 300 tysięcy odsłuchań. Obliczyliśmy je na podstawie danych zebranych ze wszystkich kanałów dystrybucji. Wśród nich jest strona internetowa sledztwopisma.pl, aplikacje radia Tok FM oraz Audioteki, serwisy streamingowe Spotify, Apple Podcast, Google Podcast i Soundcloud a także kanał na YouTube.

Łączna liczba odsłuchań obu sezonów Śledztwa Pisma przekroczyła już milion.

Autorką drugiego sezonu jest Barbara Sowa, producentem Piotr Nesterowicz, kierownikiem produkcji Mateusz Roesler, za udźwiękowienie i montaż odpowiadają Maciej Zych oraz Wojciech Pątkiewicz ze studia Osorno, wstępnym opracowaniem dialogów zajął się Stanisław Dec. Muzykę wykorzystaną w obu sezonach skomponował Wojciech Wierzba, a autorem ilustracji jest Tomasz Majewski.

W ramach drugiego sezonu powstał też cykl analitycznych tekstów z zakresu dziennikarstwa danych – Śledztwo w liczbach, którego autorem jest Daniel Rząsa, redaktor naczelny 300Gospodarka.pl.

Drugi sezon serialu powstał dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka oraz Fundacji One Day. Partnerami dystrybucyjnym są Audioteka oraz Radio TOK FM.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji posłuchać drugiego sezonu, zachęcamy! 

* Zdjęcie Agnieszka Wanat