00:00 00:00
00:00
00:00

SEZON 2 ODCINEK 4

Jak szkoła może pomóc uczniom w kryzysie?

27.10.2020


Lucyna Kicińska, pedagożka i trenerka z Polskiego Towarzystwa Suiscydologicznego opowiada o tym, jaką rolę w profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powinna odgrywać szkoła. 

– Warto, by nauczyciele wiedzieli jak zareagować, gdy któryś z uczniów rozpłacze się w trakcie lekcji. Nie jest sztuką wyjść z nim wtedy z klasy i zaprowadzić do psychologa. Ważne, by odpowiednio skomentować to, co się wydarzyło. Potrafić odpowiedzieć na pytania od pozostałych nastolatków – podkreśla pedagożka w rozmowie z autorką drugiego sezonu Śledztwa Pisma, Barbarą Sową. 

Kicińska mówi też o tym, jak można rozpoznać pierwsze przejewy kryzysu, rozróżnia metody leczenia depresji u dzieci i dorosłych, a także zauważa, jak ważny w tym procesie jest stały kontakt nauczycieli z rodzicami nastolatków.

Posłuchaj rozmowy Barbary Sowy z Lucyną Kicińską:

Listen to „Jak szkoła może pomóc nastolatkom w kryzysie?” on Spreaker.

Historia opowiadana w drugim sezonie Śledztwa Pisma dotyczy osób, które samotnie zmagały się ze swoimi problemami. Dlatego podajemy numery miejsc, do których można bezpłatnie zadzwonić i poprosić o pomoc, albo po prostu porozmawiać. Jeśli zmagasz się z trudną sytuacją, nie wiesz, co zrobić, zadzwoń. Podziel się tym, co przeżywasz. Zapewnią Ci bezpieczeństwo i dyskrecję. Pomogli już wielu. Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu na stronie www.liniawsparcia.plTelefon zaufania dla dzieci i młodzieży to 116 111. Jest bezpłatny i czynny codziennie całą dobę, podobnie jak infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz pedagogów działająca pod numerem 800 080 222. Jeśli Ty, ktoś z Twoich bliskich lub osób, które znasz, doświadcza przemocy skontaktuj się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” dzwoniąc pod całodobowy i bezpłatny numer 800 120 002.

Wsparcie dla osób w kryzysie możesz uzyskać również odwiedzając strony pokonackryzys.pl, pogotowiekryzysowe.pl, zyciewartejestrozmowy.com oraz oik.org.pl, gdzie znajdziesz mapę Ośrodków Interwencji Kryzysowej w Polsce, w których udzielana jest bezpłatna pomoc. Na stronie tumbopomaga.pl
znajdziesz natomiast pomoc dla dzieci i młodzieży w żałobie oraz rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.

Pobierz poradniki dla rodziców i pracowników óswiaty na temat zdrowia psychicznego oraz sposobów zapobiegania zachowaniom autodestruktywnym u młodzieży.