00:00 00:00
00:00
00:00

SEZON 2 ODCINEK 4

Masz kryzys? Nie bój się szukać pomocy

23.10.2020


Historia, którą opowiadamy w drugim sezonie Śledztwa Pisma dotyczy osób, które samotnie zmagały się ze swoimi problemami. Dlatego pod każdym odcinkiem podajemy numery miejsc, do których Ty, ktoś z Twoich bliskich lub znajomych może bezpłatnie zadzwonić i poprosić o pomoc, albo po prostu porozmawiać. Jeśli zmagasz się z trudną sytuacją, nie wiesz, co zrobić, zadzwoń. Podziel się tym, co przeżywasz. Zapewnią Ci bezpieczeństwo i dyskrecję. Pomogli już wielu.

Do tego, by z skorzystać z pomocy w kryzysie namawiają przyjaciele Śledztwa Pisma. Na koniec każdego odcinka usłyszysz głosy znanych internetowych twórców:

  • Natalii Tur, vlogerki, socjolożki, matki i feministki, autorki kanału Nishka Movie
  • Janiny Bąk, blogerki, autorki bestsellerowej książki Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla

Cała szóstka zdecydowała się wesprzeć nas w dotarciu do słuchaczy z informacją o tym, jak i gdzie szukać wsparcia. 

Dodatkowo o problemach poruszanych w podcaście mówią:

  • Maja Staśko, aktywistka, publicystka, autorka książki Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?
  • Hania Sywula, youtuberka, autorka książki o zdrowiu psychicznym – W głowie się poprzewracało
  • Oliwia Trybus, aktywistka, feministka, organizatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Krośnie

Bardzo im za to dziękujemy!

Kryzys może dotknąć każdego. Sięgnięcie po pomoc wcale nie jest oznaką słabości, ale najlepszą rzeczą, jaką można zrobić. Jeśli czujesz się źle, pamiętaj, że nie oznacza to, że już zawsze będziesz się tak czuć. Złe myśli miną. Nie pozwól aby przejęły nad tobą kontrolę. Jutro może spojrzysz na to inaczej. Pomyśl o swoich bliskich. Daj szansę, aby oni pomogli Tobie. Jeśli nie możesz lub nie chcesz się dzielić z nimi swoimi problemami – poszukaj pomocy.

Tutaj znajdziesz przydatne numery telefonów zaufania i adresy:

800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Całodobowa i bezpłatna pomoc psychologiczna przez telefon, email i czat. Dyżurujący konsultanci udzielają porad i kierują osoby dzwoniące lub piszące do odpowiedniej placówki.
Więcej informacji: liniawsparcia.pl

116 123 – bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych, dostępny codziennie od 14.00 do 22.00.

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków trudnych sytuacjach życiowych. Wykwalifikowani konsultanci świadczą pomoc przez całą dobę.
Więcej informacji: 116111.pl/napisz

800 080 222 – Linia dzieciom. Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Z pomocy psychologów, pedagogów i prawników można skorzystać także za pośrednictwem czatu i e-maila.
Więcej informacji: liniadzieciom.pl

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty. Konsultanci udzielają także informacji w zakresie podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia przestępstw wobec dzieci, w szczególności wykorzystywania seksualnego, oraz pomocy psychologicznej dla dzieci doświadczonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym i uczestniczących w charakterze świadków i pokrzywdzonych w procedurach prawnych. Telefon dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00.
Więcej informacji: www.800100100.pl

800 280 900 – Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy, telefon świadczy pomoc osobom dorosłym.
Więcej informacji: www.zranieni.info

800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Bezpłatna i całodobowa pomoc telefoniczna dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
Więcej informacji: niebieskalinia.org

800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Pod tym numerem telefonu można uzyskać wspracie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury „Niebieskiej Karty”, np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 15.30 (połączenie bezpłatne).

22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji. Telefon skierowany do osób chorujących na depresję oraz ich bliskich. Linię oraz forum internetowe dostępne na stronie obsługuje lekarz psychiatra.
Więcej informacji: forumprzeciwdepresji.pl

22 628 52 22 – Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich rodzin i bliskich, prowadzony przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-21:00. Pomoc online dostępna pod adresem: [email protected]

800 676 676 – Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich. Na Infolinii Obywatelskiej można uzyskać podstawowe informacje o prawach człowieka i kompetencjach RPO oraz dowiedzieć się wszystkiego o prawie antydyskryminacyjnym. Doświadczeni prawnicy starają się udzielić niezbędnych informacji bądź pomóc skierować sprawę do właściwej instytucji. Telefon jest czynny w poniedziałki w godz. 10.00 – 18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 (połączenie bezpłatne z telefonów stacjonarnych i komórkowych).

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”. Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.

800 120 289 – Infolinia dla osób uzależnionych i ich rodzin. Pomoc psychologiczna, prawna, pedagogiczna dla osób borykających się z problemem uzależnień oraz ich bliskich. Infolinia działa w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00, połączenie jest bezpłatne.

801 889 880 – Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne”. Z telefonu mogą korzystać wszystkie osoby, które mają problem lub też zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Z konsultantami mogą porozmawiać również osoby bliskie osobom uzależnionym – rodzina, przyjaciele, znajomi. Infolinia jest czynna codziennie w godzinach od 17.00 do 22.00 z wyjątkiem świąt państwowych. Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.
Więcej informacji: uzaleznieniabehawioralne.pl

800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich. Telefon wsparcia działa w dni powszednie od 14:00 do 20:00. Linia 800 108 108 adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie, zasięgnąć porady. Zadaniem dyżurujących psychologów jest podejmować interwencje w sytuacjach nagłych, a także pomagać w podejmowaniu decyzji o ewentualnej dalszej terapii.
Więcej informacji: naglesami.org.pl

800 111 123 – Tumbolinia. Pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków przeżywających stratę i żałobę, a także informacje dla ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00. Pomoc online dostępna jest też na stronie internetowej.
Więcej informacji: www.tumbopomaga.pl/

800 190 590 – Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Bezpłatna infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 21:00.

800 190 590 – całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Pod tym numerem NFZ oferuje też pomoc psychologiczną.

800 220 280 – Bezpłatny Telefon Zaufania dla osób dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Pomoc psychologiczna Fundacji Znajdź Pomoc dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-20:00.

Pomoc wsparciowa (1-3 spotkania) online w kontekście pandemii:
psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt

Pomoc Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej w kontekście kryzysu epidemiologicznego:
ptpp.pl/terapeuci-oferujacy-wsparcie/

Pomoc Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej w kontekście pandemii:
ptppd.pl/wsparcie-dla-potrzebujacych/

Ośrodki Pomocy społecznej – wyszukiwarka kontaktów:
ops.pl/kategoria/baza-instytucji/

Ośrodki Interwencji Kryzysowej – wyszukiwarka kontaktów:
interwencjakryzysowa.pl/osrodki-interwencji-kryzysowej

Pomoc prawna – wyszukiwarki kontaktów : darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/
waw.sa.gov.pl/wykaz-instytucji-i-punktow-udzielajacych-nieodplatnej-pomocy-prawnej

Polecane strony internetowe:

www.pokonackryzys.pl
www.samobójstwo.pl
www.pogotowieduchowe.pl
www.psychologia.edu.pl
www.116111.pl
www.800100100.pl
www.tumbopomaga.pl
www.liniadzieciom.pl
www.liniawsparcia.pl
www.forumprzeciwdepresji.pl
www.oik.org.pl
www.pogotowiekryzysowe.pl