00:00 00:00
00:00
00:00

SEZON 2 ODCINEK 4

Samobójstwo. Jak rozpoznać kryzys i zareagować?

23.10.2020


Agata Pona i Krzysztof Ślusarek, psychologowie ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie, opowiadają o tym, co powinno nas zaniepokoić i jak zareagować, gdy ktoś zwierzy się nam z myśli samobójczych.

– Oprócz instytucji, które świadczą wszelaką pomoc dla osób w kryzysie, nie do przecenienia może okazać się wtedy również rola telefonów zaufania. Dają one znacznie większe poczucie anonimowości i bezpieczeństwa. Nawet rozmawiając przez telefon z osobą zmagającą się z myślami samobójczymi już zyskujemy jakąś szansę, by zadziałać. – mówi Krzysztof Ślusarek.

W rozmowie z autorką drugiego sezonu Śledztwa Pisma psychologowie tłumaczą również, dlaczego samobójstwo wciąż pozostaje tematem tabu i obalają mity związane z tym problemem.

Posłuchaj rozmowy Barbary Sowy z Agatą Poną i Krzysztofem Ślusarkiem:

Historia opowiadana w drugim sezonie Śledztwa Pisma dotyczy osób, które samotnie zmagały się ze swoimi problemami. Dlatego podajemy numery miejsc, do których można bezpłatnie zadzwonić i poprosić o pomoc, albo po prostu porozmawiać. Jeśli zmagasz się z trudną sytuacją, nie wiesz, co zrobić, zadzwoń. Podziel się tym, co przeżywasz. Zapewnią Ci bezpieczeństwo i dyskrecję. Pomogli już wielu. Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu na stronie www.liniawsparcia.plTelefon zaufania dla dzieci i młodzieży to 116 111. Jest bezpłatny i czynny codziennie całą dobę, podobnie jak infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz pedagogów działająca pod numerem 800 080 222. Jeśli Ty, ktoś z Twoich bliskich lub osób, które znasz, doświadcza przemocy skontaktuj się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” dzwoniąc pod całodobowy i bezpłatny numer 800 120 002.

Wsparcie dla osób w kryzysie możesz uzyskać również odwiedzając strony pokonackryzys.pl, pogotowiekryzysowe.pl, zyciewartejestrozmowy.com oraz oik.org.pl, gdzie znajdziesz mapę Ośrodków Interwencji Kryzysowej w Polsce, w których udzielana jest bezpłatna pomoc. Na stronie tumbopomaga.pl
znajdziesz natomiast pomoc dla dzieci i młodzieży w żałobie oraz rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.

Pobierz poradniki dla rodziców i pracowników óswiaty na temat zdrowia psychicznego oraz sposobów zapobiegania zachowaniom autodestruktywnym u młodzieży.