00:00 00:00
00:00
00:00

O czwartym sezonie Śledztwa Pisma

Ojciec, który poświęcił wszystko, aby odnaleźć córkę. Matka, która skazała siebie i dziecko na życie w ukryciu. Oraz mała dziewczynka, której z dnia na dzień zawalił się cały świat. 

Czwarty sezon „Śledztwa Pisma” to opowieść o rodzicielskim bólu, o sile mediów społecznościowych i o dylematach, przed którymi nikt nie powinien stawać. Autorzy najnowszej odsłony reporterskiego serialu podcastowego, Maria Hawranek i Szymon Opryszek dowodzą, jak łatwo w Polsce przepaść bez śladu i nie zostać odnalezionym. 

Głównym bohaterem tej historii jest Alberto, Hiszpan, który przez kilka lat walczył o odzyskanie swojej córki, Olivii. Gdy dziewczynka miała niespełna cztery lata, mama zabrała ją na Święta Bożego Narodzenia do dziadków, do Polski. I już nigdy nie wróciła na Majorkę. Przestała odbierać telefony, zaczęła się ukrywać. W obliczu tej sytuacji hiszpański sąd przyznał opiekę ojcu, a matkę nakazał ścigać europejskim nakazem aresztowania. Olivia trafiła zaś na listę osób zaginionych. Na nic to się jednak zdało. Polskie służby nie były w stanie ich namierzyć. Alberto prowadził więc własne poszukiwania. Latami latał do Polski, śledził członków rodziny swojej byłej żony, sprawdzał każdą, najmniejszą i najbardziej absurdalną poszlakę. Występował we wszystkich możliwych mediach, w polskich i hiszpańskich programach telewizyjnych, zapukał do wszystkich możliwych drzwi – policji, prokuratury, sądów, prywatnych detektywów, rodziny, znajomych, nauczycieli i lekarzy, którzy mogli mieć kontakt z Olivią. Szukał pomocy przez stronę na Facebooku, którą założył, by córka wiedziała, że o niej nie zapomniał.

Czy w końcu udało mu się ją odnaleźć?

Autorami najnowszej odsłony serialu są:

Maria Hawranek – niezależna reporterka, współpracuje m.in. z „Dużym Formatem”, „Wysokimi Obcasami”, „Przekrojem” czy „Tygodnikiem Powszechnym”. Autorka książki Szkoły, do których chce się chodzić, przewodniczka kąpieli leśnych Mech i Wdech. Razem z Szymonem Opryszkiem napisali dwie książki: Tańczymy już tylko w Zaduszki i Wyhoduj sobie wolność.

Szymon Opryszek – reporter związany z OKO.press, autor cyklu Moja zbrodnia to mój paszport nominowanego do nagrody Grand Press i nagrodzonego Piórem Nadziei Amnesty International. Jego książka Woda. Historia pewnego porwania ukazała się w maju 2023 roku.

4. sezon podcastu otrzymał nominację w konkursie Podcast Roku 2023 w kategorii Polityka, społeczeństwo, gospodarka.

Producentami Śledztwa Pisma są Piotr Nesterowicz i Barbara Sowa 
Weryfikacja faktów: Marcin Czajkowski
Ilustracje: Mikita Rasolka
Tłumaczenie: Juan M. Sarabia Gutiérrez
Muzyka: Wojciech „Wojtall” Wierzba 
Lektorzy: Alicja Dec i Grzegorz Szponder
Konsultacje i montaż: Agnieszka Szwajgier, Sounds and Stories
Realizacja dźwięku: Wojciech Lubertowicz
Nagrań dokonano w studiu: Produkcja Podcastów


Na sezon składa się sześć odcinków publikowanych od 20 kwietnia 2023 roku tydzień po tygodniu. 15 lutego 2024 wszystkie odcinki udostępniliśmy bezpłatnie. Są dostępne nie tylko dla prenumeratorów miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” oraz subskrybentów Audioteka Klub i Open FM

Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/

Nasze archiwum to nie tylko cztery sezony serialu, ale też kilkaset godzin nagrań esejów, reportaży czy podcastów i co miesiąc powiększa się o kolejne materiały.


Czwarty sezon „Śledztwo Pisma” wyprodukowała Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”. Partnerem strategicznym jest Audioteka. Partnerem dystrybucyjnym jest Open FM. 

Materiał powstał przy wsparciu Programu Dziennikarstwa Śledczego Fundacji „Gazety Wyborczej”

* Zdjęcia wykonała Agnieszka Wanat.