00:00 00:00
00:00
00:00

O piątym sezonie Śledztwa Pisma

Zwyczajne życie trzydziestolatki: praca, mąż, dwójka dzieci, mieszkanie w podwarszawskim miasteczku. Tak było aż do pierwszych SMS-ów. Po nich przyszły kolejne. Dziesiątki. Setki. Przez miesiące. Lata.

Piąty sezon „Śledztwa Pisma” to opowieść o nękaniu, stalkerach i ich ofierze. O jasnowidzeniu, manipulacji, oszustwach i zagmatwanych relacjach rodzinnych. I o walce o prawo do własnego, spokojnego życia. Autorki najnowszej odsłony reporterskiego serialu podcastowego, Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska próbują zrozumieć psychikę osoby stalkowanej i obnażają bezsilność nie tylko ofiar, ale i wymiaru sprawiedliwości.

150 stron A4  – tyle liczyła paczka wydrukowanych SMS-ów, będących dowodem w jednej z kilku spraw o stalking, które Ola  –  bohaterka 5. sezonu Śledztwa Pisma  –  wytoczyła swojemu stalkerowi. Postępowanie toczy się już od kilku lat. Nie jest łatwo odzyskać spokój, gdy w tle rodzinnego sporu pojawiają się kłamstwa, manipulacje, oszustwa finansowe i fascynacje hinduskim guru, a więź matki i córki próbuje osłabić tajemniczy mężczyzna. Prawdziwą twarz autora obraźliwych wiadomości wciąż trudno jest obnażyć.

To nie tylko opowieść o prześladowaniu. To historia, która pokazuje, jak najbliżsi mogą stać się sobie zupełnie obcy. Przypominająca, że przemocy można doświadczyć nawet ze strony tych, przy których czuliśmy się najbezpieczniej.

Autorkami najnowszej odsłony serialu są:

Katarzyna Błaszczyk – dziennikarka radiowa, związana z inicjatywą Torba Reportera i Podcastera. Była wielokrotnie nominowano do Grand Press, a jej materiały wyróżniono m.in. Nagrodą Główną oraz Nagrodą Publiczności na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” 2019 czy tytułem Radiowej Premiery Roku 2012. Współautorka e-booka Sztuka rozmowy w podcastach i nie tylko.

Hanna Bogoryja-Zakrzewska – dziennikarka radiowa, związana z inicjatywą Torba Reportera i Podcastera. Autorka nagradzanych reportaży radiowych. Otrzymała m.in. Grand Prix Prezesa KRRiT, Złoty Mikrofon, Melchiory czy Grand Press. Współautorka e-booka Sztuka rozmowy w podcastach i nie tylko.

Producentem Śledztwa Pisma jest Piotr Nesterowicz
Weryfikacja faktów: Marcin Czajkowski
Ilustracje: Marta Róża Żak
Muzyka: Wojciech „Wojtall” Wierzba i Piotr Lakwaj.
Lektorzy: Katarzyna Błaszczyk, Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Maciej Więckowski.
Montaż i realizacja dźwięku: Jacek Kurkowski
Koordynacja projektu: Iga Gromska


Na sezon składa się sześć odcinków, które będą publikowane od 25 kwietnia 2024 roku, tydzień po tygodniu. Pierwszy odcinek udostępnimy bezpłatnie. Kolejne będą dostępne tylko dla prenumeratorek i prenumeratorów miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” oraz subskrybentek i subskrybentów Audioteka Klub.

Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/

Nasze archiwum to nie tylko cztery sezony serialu, ale też kilkaset godzin nagrań esejów, reportaży czy podcastów i co miesiąc powiększa się o kolejne materiały.


Piąty sezon „Śledztwa Pisma” wyprodukowała Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”. Partnerem strategicznym jest Audioteka.