00:00 00:00
00:00
00:00

O drugim sezonie Śledztwa Pisma

Ilustracja: Tomasz Majewski

W kwietniu 2019 roku ginie Nicola. Miesiąc później Julia. A w grudniu Kamila. Nieszczęśliwe wypadki, samobójstwa czy może morderstwa? Co łączyło trzy nastolatki mieszkające w okolicach Jeleniej Góry? Czy to przypadek, że chodziły do tej samej szkoły? Jedno liceum, jeden rok i trzy zagadkowe śmierci. Barbara Sowa rozpoczyna śledztwo, by odkryć, co tak naprawdę wydarzyło się na Dolnym Śląsku.

Drugi sezon „Śledztwa Pisma” zaczyna się jak historia kryminalna, ale w istocie jest to portret niezwykłych dziewczyn, które próbowały odnaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych. A przede wszystkim opowieść o młodych ludziach z małych miejscowości, z miasteczek i wsi. O wyzwaniach, przed którymi stają: o braku perspektyw i wykluczeniu, o alkoholu i narkotykach, o przemocy fizycznej i seksualnej. I o instytucjach, które zostały powołane, by im pomagać, a które zawodzą. O kulejącym systemie edukacji, wsparcia socjalnego i opieki zdrowotnej, bezradnych wobec narastających przypadków depresji, problemów psychicznych i samobójstw wśród nastolatków.

Autorka drugiego sezonu „Śledztwa Pisma”: Barbara Sowa

Drugi sezon „Śledztwa Pisma”, pierwszego polskiego reporterskiego serialu podcastowego, powstał dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka oraz Fundacji One Day. Wyprodukowała go Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii”. Partnerami dystrybucyjnym byli Audioteka oraz Radio TOK FM.

Prenumeratorzy miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” oraz subskrybenci „Pisma”, Audioteki i TOK FM Premium mogli słuchać każdego odcinka na tydzień przed jego oficjalną premierą. Od 2 października co tydzień odcinki udostępniane były na sledztwopisma.pl, na kanałach Śledztwa Pisma na YouTube, Spotify, TIDAL, Apple Podcast, Google Podcast i SoundCloud.

Od lewej: Maciej Zych (Reżyser Dźwięku), Mateusz Roesler (Kierownik Produkcji), Barbara Sowa (Autorka), Piotr Nesterowicz (Producent)

„Śledztwo” prowadzi Barbara Sowa, dziennikarka związana z „Pismem” od początku istnienia miesięcznika. Producentem jest Piotr Nesterowicz, prezes Fundacji Pismo i wydawca „Pisma. Magazynu Opinii”, a kierownikiem produkcji Mateusz Roesler, redaktor treści cyfrowych i audio miesięcznika.

Weryfikację faktów przeprowadził Marcin Czajkowski. Konsultacji merytorycznej dokonała Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Ilustracje do wszystkich odcinków stworzył Tomasz Majewski.

Reżyserem drugiego sezonu serialu odpowiedzialnym za montaż i dźwięk jest Maciej Zych. Realizacji dźwięku podjął się Wojciech Pątkiewicz. Nagrania rozmówców wstępnie opracował Stanisław Dec. Serial nagrano w studiu „Osorno”, należącym do Krzysztofa Czeczota.

Autorem muzyki jest Wojciech „Wojtall” Wierzba, część materiałów pochodzi również z zasóbów biblioteki AudioNetwork.

„Śledztwo” wiele zawdzięcza Monice i Justynie. Dziękujemy!

* Zdjęcia wykonała Agnieszka Wanat.