Mirek Wlekły, jeden z najlepszych polskich reporterów prasowych i książkowych po tajemniczej wiadomości od informatorki wraca do bohaterów historii, którą opisał przed laty w reportażu dla „Dużego Formatu”. Okazuje się, że małżeństwo skazane za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad przybranymi dziećmi wciąż przebywa na wolności. Nikt nie wie, gdzie są. Do dzisiaj nie zostali prawomocnie skazani. Dlaczego Agata i Jan nie odpowiedzieli za własne czyny? Jak to się stało, że nikt nie dostrzegł zła w ich domu? A może ktoś ich chronił? I kim są ludzie, którzy sugerują, że na adoptowanych dzieciach lista ofiar się nie kończy?
Okazuje się, że znęcanie się nad dziećmi jest wierzchołkiem góry lodowej. Przemoc. Emocjonalne uzależnienie. Manipulacja. Oszustwo. Nieudolność wymiaru sprawiedliwości. A w tle nazwiska z pierwszych stron gazet.
Pierwszy sezon „Śledztwa Pisma” powstał dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka. Wyprodukowała je Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika „Pismo.Magazyn Opinii”. Partnerem dystrybucyjnym Radio TOK FM, wydawca aplikacji z podcastami.
W podcaście usłyszysz samego autora – Mirka Wlekłego, który opowiada o swym śledztwie, oraz głosy jego rozmówców. Towarzyszy mu lektorka, Agata Turkot, która czyta wybrane fragmenty materiałów, akt i relacji.
Głosów pozostałych członków ekipy tworzącej pierwszy sezon „Śledztwa” nie usłyszysz w podcaście, ale każdy z nich miał swój wkład w powstanie tego projektu. Producentem „Śledztwa Pisma” jest Piotr Nesterowicz, prezes Fundacji Pismo i wydawca „Pisma. Magazynu Opinii”, a kierowniczką produkcji Barbara Sowa, która w „Piśmie” odpowiada za rozwój audio i kieruje wydaniami cyfrowymi miesięcznika.
Reżyserem pierwszego sezonu serialu odpowiedzialnym za montaż i dźwięk jest Maciej Zych. Nagrań dokonano w studiu „Osorno”, należącym do Krzysztofa Czeczota.
Autorem muzyki do pierwszego sezonu „Śledztwa Pisma” jest Wojciech „Wojtall” Wierzba. Ilustracje do wszystkich odcinków stworzył Tomasz Majewski.
„Śledztwo” wiele zawdzięcza Monice, dziękujemy!
*28 września 2022 miał premierę Epilog pierwszego sezonu Śledztwa Pisma, w którym autor sprawdza, co działo się z bohaterami po emisji serialu.
Przez pół roku od premiery podcast będący kontynuacją historii oszustów z pierwszego sezonu był dostępny tylko dla prenumeratorów i subskrybentów miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii” oraz subskrybentów Audioteka Klub. Od 30 marca 2023 roku Epilogu możesz już słuchać bezpłatnie we wszystkich aplikacjach podcastowych i YouTube.
* Zdjęcia wykonała Agnieszka Wanat.