Intymne problemy Polaków. Wątpliwe terapie. Głośne sprawy kryminalne. I on – autorytet polskiej seksuologii. Dobry czy zły doktor?
Trzeci sezon „Śledztwa Pisma” to reportaż o jednym z twórców polskiej seksuologii, o wybitnym specjaliście, który przed laty stał się bohaterem skandalu. Ale medialna afera nie pogrzebała jego kariery. Doktor nadal wykłada, przyjmuje pacjentów, piastuje wysokie stanowisko w Polskim Towarzystwie Seksuologicznym i opiniuje w procesach jako biegły. Gdy do rąk autorki trzeciego sezonu „Śledztwa”, Igi Dzieciuchowicz, trafiają dokumenty, z których wynika, że seksuolog wystawił pozytywne opinie mężczyznom oskarżonym przez partnerki o molestowanie córek, postanawia podążyć jego tropem.
Podczas wielomiesięcznego śledztwa autorka rozmawia z pacjentami doktora, jego studentami, współpracownikami, koleżankami i kolegami po fachu. Drobiazgowo analizuje oskarżenia i dokumenty ze spraw, które toczyły się przeciwko niemu. Wsłuchuje się zarówno w głosy osób, które czuły się skrzywdzone przez doktora, jak i tych, które uznają go za autorytet i niekwestionowanego specjalistę.
Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy oskarżenia, które przed laty nagłośniły media, to tylko wypadek przy pracy, fatalny błąd popełniony przez seksuologa czy może wierzchołek góry lodowej. A przy okazji zgłębia arkana pracy seksuologa i intymne problemy jego pacjentów. W trakcie śledztwa dotyka między innymi kwestii oziębłości seksualnej, niezgodności płci, molestowania, granic oskarżeń o pedofilię czy przemocy w relacjach. Opowiada o tym, jak zmieniała się polska seksuologia, sprawdza, jak wygląda przygotowanie do zawodu i jaką funkcję pełnią seksuolodzy w procesach o gwałt, pedofilię czy molestowanie. A także przygląda się katalogowi największych problemów seksuologicznych Polaków.
W 2021 roku jury najważniejszego konkursu dziennikarskiego w Polsce nominowało trzeci sezon serialu do nagrody Grand Press w kategorii Reportaż audio.
Iga Dzieciuchowicz jest absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu. Wraz z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką jest współautorką książki Bartoszewski. Droga. Jej reportaże ukazały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i Onecie; jest stałą felietonistką miesięcznika „Kraków”. W swoich tekstach porusza tematykę praw kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć; poszukuje bohaterek, które uwierzyły w swoją sprawczość i siłę. Interesują ją historie wykluczonych i wszystkich tych, którzy nie akceptują swoich życiorysów – mniejszości seksualnych oraz osób z doświadczeniem przemocy domowej i seksualnej czy skrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości.
Producentami trzeciego sezonu są Piotr Nesterowicz i Barbara Sowa. Koordynacja projektu: Mateusz Roesler. Weryfikacja faktów: Marcin Czajkowski. Ilustracje do wszystkich odcinków stworzyła Dorota Piechocińska. Realizacja dźwięku: Maciej Zych i Wojciech Pątkiewicz. Nagrania rozmówców wstępnie opracował Stanisław Dec.
Lektorzy: Agata Turkot i Miłogost Reczek.
Muzyka: Wojciech „Wojtall” Wierzba oraz zasoby biblioteki AudioNetwork.
Trzeci sezon serialu miał premierę 15 czerwca 2021 roku i początkowo był dostępny tylko dla prenumeratorów i subskrybentów miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” oraz subskrybentów Audioteka Klub. W kanałach bezpłatnych udostępniliśmy go w styczniu 2022 roku.
Partnerem strategicznym trzeciego sezonu jest Audioteka. Nagrań dokonano w studiu „Osorno”, należącym do Krzysztofa Czeczota.
* Zdjęcia wykonała Agnieszka Wanat.